Jak sie zwracac do tesciowej

Jak zwracać się do teściowej. Bo to jest tak: poznajesz faceta. Takiego co to wiecie: na dobre i na złe. Potem spotykasz jego rodzinę, w tym tez oczywiście mamę swego wybranka. Na samym początku mówiłam do teściowej na pani. Wydawało mi się to najbardziej odpowiednia i grzeczną formą. Chociaż to słowo mogło by znaczyć ze teściowa jest mi bardziej obca niż bliska. Gdy zaszlam w ciążę teściowa sama zaproponowała by mówić do niej mamo. Jednak dla mnie słowo mama ma zbyt ważne znaczenie by kogoś innego prócz mamy mojej tak nie nazwę.
Nawet jeśli czasem wkurzają nas nasze matki, to nie da się ukryć, że to one dały nam to życie. Za sam ten fakt należy im się szacunek i to wyróżnienie, żeby tylko i wyłącznie ją nazywać MAMĄ… tak przynajmniej myślę. Dlatego nie rozumiem, dlaczego w naszym kraju nie ma innego określenia, którym mogłabym bez narażania się na rodzinną klątwę nazywać swoją teściową! Zazdroszczę tym, którzy bez ogródek walą do teściowej po imieniu – dla mnie byłoby to dziwne, bo to jednak MAMA- mojego męża i bądź co bądź jakiś dystans trzeba trzymać (a może nie?..). Wyobrażam już sobie, jak wołam do swojej „Ziuta, dejże trochu pieprzu do tyj zupy!” (z tym że moja teściowa wcale nie jest Ziutą…). Tesciowa sama zaproponowała żeby już lepiej zwracać się bez osobowo , po prostu do niej bez żadnego przedrostka typu mamo czy pani. Ogółem tak właśnie próbuje chociaż to sprawia ze nie raz czuje ze rzucam słowa w powietrze ot tak bez konkretnego adresata.
Najmniejszym problemem było by jednak zwracac się per tesciowo. Tak po prostu. Skoro wujek jest wujkiem , kuzynka to kuzynka to czemu teściowa nie może być zwyczajnie tesciową.? Przecież z jakiegoś powodu to słowo istnieje a używanie go nie tylko w dowcipach ułatwiło by życie wielu ludziom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *