Sny

Od kad pamiętam mam sny bardzo realne. Są zawsze takie prawdziwe. Wszystko co się w nich wydarza odczuwam wszystkimi zmysłami. Czasem budząc się bywam zdziwiona dla czego jestem we własnym łóżku. Bywa nieraz ze do kilku minut zajmuje mi ogarnięcie ze to był tylko sen.
Grupa naukowców z Boston Harvard Medical School twierdzi, że dokonała zadziwiającego odkrycia. Ich zdaniem sny nie są tylko seriami niepowiązanych ze sobą wyobrażeń i dźwięków, ale są realnymi zdarzeniami występującymi w alternatywnych wszechświatach, które przebijają się do naszego poprzez nasze umysły pozostawione w stanie nieświadomości. Moim zdaniem to ma sens. Sny jakie przeżywam są potwierdzeniem tej teorii.
Sny mam o różnych tematach. Niektóre sa zbyt magiczne by pomylić je z rzeczywistością , inne zaś są tak zwykle nie da się ich odróżnić od realnego świata.
Nieraz sprawdzam w senniku znaczenie ,ale to tylko poszczególne elementy.
W temacie snów chciał bym opowiedzieć o kilku rzeczach.
Zdarza mi się słyszeć ze np znajomym czy rodzinie nic się nie śniło. Wiem ze to twierdzenie nie jest prawdziwe. Każdy ma sny. Zawsze , tylko nie zawsze je pamiętamy. To czy sen zapamiętamy zależy od tego w którym momencie się wybudzimy. Ja mam to szczęście ze rozbudzam się najczęściej w fazie zapamietujacej. Albo i nie szczęście bo nie zawsze sny mam takie które chciałabym pamiętać.
Zwierzęta tez mają sny. Można zobaczyć jak nieraz zwierzak rusza się przez sen jak by śniło mu się ze coś goni. Miałam mnóstwo możliwość by to zaobserwować.
U niemowlaków i małych dzieci sen jest niezbędny nie tylko do odpoczynku, ale i do dojrzewania mózgu. Dlatego też jeśli urodzi się wcześniak, ma on marzenia senne niemal przez całą długość swojego snu, natomiast dzieci do 2 roku życia śnią przez prawie połowę czasu przeznaczonego na sen. Z czasem każdy nabywa swojego rytmu marzeń sennych i ustala się on na poziomie przeciętnie 20%. Znowu zmienia się to starość. Ludzie starsi ogólnie śpią krócej, krócej też mają sny.
Podczas snu nasze zmysły pozostają aktywne. Ostatnio przez sen słyszałam chrapanie Wiktora , a w projekcji sennej słyszałam to jako odgłos potwora. Potwierdzają to również naukowe badania. Gdy spiacym do łóżka wkladano igły snili ze ktoś ich krzywdzi, gdy dmuchano im ciepłym powietrzem na twarz w snach byli na gorącej pustyni. Podobno można się nauczyć obcego języka słuchając go przez sen. Są tez nagrania mające na celu programowanie umysłu np na lepsza pewność siebie których słuchać należy w fazie pół snu lub snu. Czasem nawet słucham takich nagrań bo znacznie lepiej mi się zasypia przy nich. To tam nawet mówią może się zdazyc ze podczas słuchania nagrania zaśniesz i nie wszystko świadomie zapamietasz. Nie przejmuj się , twój umysł zapamięta i wykorzysta zdobyte informacje.
Podobno sny maja nawet niewidomi. Ciekawiło mnie to tak bardzo ze kiedyś zaczepilam niewiadomego człowieka i zapytałam o to. Odpowiedział ze w snach chyba widzi ale nie jest do końca pewny bo nie potrafi sobie wyobrazić co to znaczy widzieć. Podobno w snach używa pozostałych zmysłów tak jak i w codziennym życiu. Śniły mu się dzwieki, zapachy.
Kiedyś myślałam ze wszyscy ludzie maja sny tak realne jak ja , ale już w podstawówce dowiedziałam się ze tak nie jest. Wtedy właśnie zaciekawił mnie temat snów. Skąd się biorą , czemu służą , dla czego jedni ludzie nie pamiętają ich wcale , a inni nie mogą zapomnieć , co się dzieje podczas snu i jakie to ma znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *