Ssanie kciuka

Niemowlę ma bardzo silny odruch ssania. Jest mu to potrzebne by przetrwać. Odruch ten często jest mocniejszy niż faktyczna potrzeba jedzenia. Ssanie działa na dziecko uslokajajaco. Gdy dziecko odkrywa ze ma raczki zaczyna je wsadzac do buzi. Może wsadzac cala rączkę lub tylko jeden palec. Ssanie palca, to naturalny etap w rozwoju dziecka i nie ma w tym nic złego. Dziecko chce poznawać świat dlatego początkowo wkłada do buzi wszystko, co znajduje się w zasięgu jego rączek. Stąd bierze się ssanie kciuka. Ssanie to jedna z najbardziej naturalnych czynności i to taka, którą dziecko potrafi wykonać już w brzuchu mamy. I czasem da się to nawet uchwycić na usg. . Usta niemowlaka są jednym z najważniejszych organów służących do poznawania świata i zdobywania przyjemności. I zanim dziecko nauczy się sięgać po przedmioty i wkładać je do buzi, upycha tam dłonie – najpierw całe piąstki, a z czasem najwygodniej jest maluchowi ssać kciuk. Połowa dzieci kończy z tym procederem przed drugimi urodzinami.
Sandra jest właśnie takim dzieckiem co ssie sobie paluszek i wszędzie na około słyszę ze powinnam kupić smoczek. Oj zła mama nie chce dziecku gumowego smoczka wsadzić do buzi. Osobiście uważam ze lepszy palec niż smoczek. Palec się nie zgubi na spacerze. 🙂 No i nie musze go co chwile podawać bo maluch sam sobie świetnie z tym radzi. Od palca tez łatwiej dziecko oduczyć. W momencie gdy maluch zaczyna używać rak nie ssie paluszka. A gdy ma w buzi smoczek może rączkami robić to co chce bez przerywania ssania. Smoczek jest bardziej uzalezniajacy i ciężej go odstawić.
A nie boisz się ze jej tak zostanie ? Nie nie boje. Zdrowe dziecko przestaje ssać do 2 urodzin, 30% dzieci potrzebuje go w kryzysowych sytuacjach do 6 roku życia. Zaledwie 5 % dzieci pozostaje przy nawyku ssania palca z czego część z tych dzieci ssie palca po zbyt wczesnym rozstaniu ze smoczkiem, część robi to z powodu choroby sierocej, zespołu poalkoholowego. Tak wiec nie ma powodu do obaw jeśli dziecko ssie palec. Gorzej gdy dziecko naduzywa go w sterujących sytuacjach i ssa kciuka mocno. Wtedy może dojść do zdeformowania palca. Jeśli więc dziecko jest zdrowe i rozwija się w normalnych warunkach nie ma obaw przy ssaniu kciuka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *